Před cestou do Koreje

01.08.2018

Pokud se chystáte poprvé vyrazit do Korejské republiky, máme tu pro vás pár tipů, které by se vám mohly hodit. A budeme samozřejmě rádi, když se s námi podělíte i o další! 

Vízum

Pokud jedete do Koreje na výlet a nezdržíte se déle, než 90 dní, můžete na cestu vyrazit bez víza. Postačí vám pouze platný cestovní pas. V případě dlouhodobějšího pobytu, případně pobytu s jiným (např. pracovním či studijním zaměřením) je třeba zařídit si správný druh víza. Jak na to vám poradí na Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Nezapomeňte však, že žádost je třeba odevzdat nejlépe alespoň měsíc před plánovaným odjezdem.

PS: Pokud plánujete delší pobyt v Koreji, zvažte přidání se do facebookové skupiny Češi a Slováci v Koreji, kde se pravidelně aktualizují novinky týkající se různých zajímavých akcí a srazy.


Peníze

Oficiální měnou Korejské republiky je korejský won. V Praze by měla existovat přinejmenším jedna směnárna, kde se dají koruny směnit přímo na wony, ale tento způsob je paradoxně poměrně náročný. Doporučujeme proto spíše směnit české koruny na dolary, případně eura, a ty pak směnit přímo v Koreji na wony. Peníze můžete směnit buď přímo na letišti, v bance (pozor, zavírají už ve 4 odpoledne!) a nebo ve směnárně. Populární jsou např. ty v soulské čtvrti Mjongdong. 

Dobrá zpráva je, že v Koreji naštěstí moc hotovosti potřebovat nebudete. Téměř všude se dá totiž platit kartou. Oproti České republice není v Koreji tolik rozšířený systém bezkontaktních plateb, ale na druhou stranu nebudete v Koreji potřebovat pin, stačí váš podpis. 

Hotovost můžete získat i výběrem z bankomatu. Je třeba si pohlídat, jak má tuto službu zpoplatněna vaše banka (např. mBank má výběry nad 1500 Kč zdarma v ČR i v zahraničí) a také zda stojíte u správného bankomatu. Zatím se mi nepodařilo prokouknout, jak rozpoznat bankomat, který mě nechá vybrat bez poplatku, ale určitě své kroky směřujte spíše k tzv. Global ATM. 

A pozor, s mobilním Google Pay v Koreji moc nepochodíte, populárnější je tam totiž Samsung Pay nebo Kakao Pay.


Elektronika a technologie

Možná jste slyšeli, že by bylo dobré si před cestou do Koreje pořídit druhý mobilní telefon. Moderní mobilní telefony již naštěstí nemají problém s přizpůsobením se korejským podmínkám, a tak není třeba zajišťovat si alternativní přístroj jako tomu bylo dříve. V Koreji se poměrně pohodlně obejdete i bez korejské sim karty, ale pokud byste si ji rádi zřídili, můžete tak učinit i hned na letišti. 

Korejská republika je známá svým internetovým pokrytím, které je opravdu téměř všude. Je ovšem třeba podotknout, že některé bezplatné wi-fi sítě jsou přístupné jen pro zákazníky některého z telefonních operátorů, a proto to s připojením nemusí být tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Soul i ostatní velká města jsou však pokryta signálem, který je opravdu zdarma a přístupný i bez korejské sim karty. A navíc je Korea plná kaváren a ty jsou všechny vybaveny svou vlastní wi-fi sítí.

Užitečné aplikace: Kakao Talk - korejská aplikace pro volání a zprávy přes internet zdarma, pro komunikaci s Korejci nezbytná; Seoul Subway - mapa metra, vyhledávání spojů, funguje i offline a nejen pro Soul; slovník nebo překladač (např. Google Translate) - nepostradatelný při práci s mapami.

Zásuvky jsou v Koreji stejné jako v ČR, takže adaptér není potřeba. 


Zdraví a hygiena

Před cestou do Jižní Koreje není žádné očkování bezpodmínečně nutné, doporučováno je pouze to proti žloutence typu A a B. Pokud se pro očkování rozhodnete, nezapomeňte, že je třeba dostat hned několik dávek, proto svého lékaře kontaktujte s dodatečnou časovou rezervou. 

Před cestou si také nezapomeňte zřídit cestovní zdravotní pojištění

V Koreji není problém sehnat volně prodejné léky na běžné problémy. Přesto doporučuji zabalit si s sebou léky, které víte, že se mohou hodit - pro mě to je vždy něco univerzálního na bolest, prášek na alergie a kapky do očí (obzvlášť v létě při častém kontaktu s klimatizací přijdou vhod). Hodit se může i aktivní uhlí, případně projímadlo - ne každému korejská kuchyně sedne. Jaké léky vzít s sebou zvažte podle svých osobních potřeb. V případě léků na předpis doporučujeme kontaktovat Korea Food and Drug Administration (např. na e-mailu narcotics@korea.kr), kde vám poradí, zda můžete dané léky bez problémů převézt přes hranice nebo zda je zapotřebí speciální povolení.

Pro ženy máme ještě jedno upozornění. V Koreji není moc velký výběr hygienických pomůcek pro menstruaci. Korejské dámské vložky mají sice skvělou pověst a bývají k dostání i v automatech na veřejných záchodech, všechny ostatní pomůcky se však shání velmi obtížně. Proto pokud preferujete např. tampony, kalíšek či jiné alternativní způsoby, nezapomeňte si vše potřebné přibalit do kufru.


Doprava

Na korejské letiště Inčchŏn se z Prahy dostanete buď přímým letem Czech Airlines či Korean Air za přibližně 10 hodin (pozor cesta zpět je cca o hodinu delší) a nebo s přestupem např. přes Helsinki, Dubaj, Instanbul, Paříž... Z letiště to do Soulu trvá přibližně hodinu a půl. K přepravě doporučuji využít autobus, pro šetřílky je zde i možnost metra.

Pro přepravu po Soulu i dalších městech se neobjedete bez T-Money Card, takové korejské lítačky. Tu si můžete pořídit v každé večerce jako je CU, GS25 nebo Seven Eleven. Kartu je třeba si nabít - buď přímo v obchodě nebo v automatech, které jsou ve stanicích metra. Ale pozor, kartu lze dobíjet pouze v hotovosti, takže si dejte pozor, abyste jí měli na dobytí dostatek. V automatech ve stanicích metra si můžete zakoupit i jednorázové jízdenky, ale s T-Money Card bude cestování veřejnou dopravou určitě jednodušší.

Noční veřejná doprava prozatím není příliš dobře vyřešena, kompenzují ji však taxíky, které jsou v Koreji výrazně levnější, než u nás.

Pro dálkovou dopravu mezi korejskými městy můžete využít buď autobusy nebo vlaky. Autobusy jsou rozděleny do 2 kategorií, běžné a expres - běžné autobusy jsou levnější, expres autobusy jsou oproti tomu pohodlnější a rychlejší. Korejské dálkové autobusy mají široké pohodlné sedačky a zásuvky a v daných intervalech staví u odpočívadel, kde si můžete dojít na záchod, případně si koupit něco k jídlu. U atobusů ovšem hrozí, že se zaseknou v zácpě, a proto je mezi Korejci většinou populárnější vlaková doprava. Vlaky jsou celkově dražší a nejdražší (ale také nejrychlejší) variantou cestování jsou rychlovlaky KTX. Pro srovnání: běžným autobusem se ze Soulu do Pusanu můžete dostat již od 23 000 ₩ a do cíle dorazíte za 4 hodiny a 15 minut, KTX vás vyjde na více než dvojnásobek: 59 800 ₩, ale cesta zabere jen něco málo přes 2,5 hodiny.


Jídlo

Pokud nejste příliš vybíraví, můžete se v Koreji najíst poměrně levně. Populární je tzv. street food, aneb jídlo z pouličních stánků, kde si za pár stovek či tisíc wonů (tzn. že se pohybujeme stále maximálně kolem 50 korun) můžete zakoupit spoustu dobrých, většinou smažených, jídel. Jen pozor, korejská jídla jsou všeobecně většinou velmi pálivá.

Výběr restaurací pro vegetariány, vegany či cestovatele s různými dietami je v Koreji zatím bohužel poměrně omezený. Nečekejte mraky raw, vegan a green restaurací jako je tomu např. v Praze. Na druhou stranu, nemusíte se bát, že byste umřeli hlady. Korejská kuchyně je sama o sobě plná zeleniny a zdravých přísad, a tak ve městě čas od času narazíte na restaurace, které vlastně jsou vegetariánské, jen to o sobě pořádně ani neví. V Koreji se navíc řídí pravidlem "náš zákazník, náš pán", a proto když vysvětlíte své speciální požadavky, můžete se najíst téměř kdekoliv.  

Z českých potravin se v Koreji těžko shání především koření, krupice, hrubá mouka a obyčejný chléb. I když se tento nešvar postupem času zlepšuje, pečivo, které v Koreji najdete, je většinou nasládlé. Všechno. I to, které na to vůbec nevypadá.

Nejen v Soulu, ale i v Pusanu či Ulsanu můžete narazit na české hospody či restaurace. Buďte ovšem připraveni na to, že cenově se pohybují trochu jinde, než jsme v našich končinách zvyklí.

Co se týče vody, tak voda z kohoutku je sice označována za nezávadnou, přesto ji Korejci nepijí a upřednostňují vodu balenou. V každé restauraci, kavárně, ale třeba i bance se vždy nachází automat s volně přístupnou vodu, kde se můžete vždy zdarma osvěžit.


Doplňující informace

Velvyslanectví Korejské republiky v Praze: Pelléova 83/15 , 160 00 Praha 6 - Bubeneč

Velvyslanectví České republiky v Soulu: The K-Twin Towers, B-dong, 50, Jongno 1gil, Jongno-gu, Seoul 03142 (budova B, 7. patro)

Vzdálenost Praha-Soul: 8244 km

Časový posun: 7-8 hodin SELČ

Kurz: 1000 wonů odpovídá přibližně 20 českým korunám. Aktuální kurz můžete sledovat např. na stránkách kurzy.cz.

Telefonní předvolba: +82

Důležitá telefonní čísla: policie (112), první pomoc (119), hasiči (119), anglicky hovořící operátor (211 0114), odhalení severokorejského špiona (113)

Všechna práva vyhrazena 2017.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky